Forum Studentów kierunku Inżynierii Bezpieczeństwa

Ogłoszenie

W dziale wydarzenia znajduje się SONDA z wyborem starosty grupy TOBP, prosimy o zapoznanie sie z tematem i oddaniem głosu.

#1 2011-03-20 13:20:17

 Daria

Dziobak przechuj

1833636
Skąd: Piekary Śląskie
Zarejestrowany: 2011-02-21
Posty: 88
Punktów :   

Elektrotechnika - kartkówka

Witam, wrzucam pytania na kartkówkę z laborek z elektrotechniki. Proszę, aby ktoś uzupełnił pytanie 4, ponieważ nie mam zanotowanej kompletnej odpowiedzi na to pytanie, a gościu to dyktował na laborkach ostatnio.

1.    Opisać SUPO

W podziemiach kopalń, gdzie stosowane są w zasadzie sieci o izolowanym punkcie neutralnym (sieci IT), ochrona przy uszkodzeniu realizowana jest przez zastosowanie systemu uziemiających przewodów ochronnych (SUPO), w połączeniu z ciągłą automatyczną kontrolą stanu izolacji doziemnej i zabezpieczeniami ziemnozwarciowymi.
System uziemiających przewodów ochronnych polega na połączeniu części przewodzących dostępnych (metalowych obudów i osłon) urządzeń elektrycznych ze zbiorem uziomów kopalnianych za pomocą sieci przewodów ochronnych.

2.    Na czym polega ochronne działanie zerowania?

Samoczynne wyłączanie zasilania (zerowanie) polega na zastosowaniu urządzenia
ochronnego, które w przypadku uszkodzenia izolacji podstawowej (w wyniku czego na częściach przewodzących dostępnych urządzenia elektrycznego może pojawić się niebezpieczne napięcie dotykowe) spowoduje szybkie wyłączenie zasilania. Czas samoczynnego wyłączenia zasilania powinien być na tyle krótki, by prąd rażeniowy nie spowodował u osoby dotykającej takie uszkodzone urządzenie skutków zagrażających życiu, czyli nie doprowadził do fibrylacji komór serca. W sieciach o napięciu znamionowym względem ziemi równym 230 V, czas ten nie powinien być dłuższy ni_ 0,4 sekundy, a w warunkach powodujących wzrost wrażliwości człowieka na działanie prądu elektrycznego (pomieszczenia wilgotne lub mokre) – 0,2 s.

3.              Ile wynoszą wartości prądów rażeniowych: dopuszczalnych długotrwale i krótkotrwale i czym są uwarunkowane?

Wartość prądu rażeniowego dopuszczalna długotrwale opiera się na kryterium
prądu samouwolnienia, czyli prądu rażeniowego, przy którym człowiek trzymający elektrody pełnymi dłońmi, potrafi samodzielnie przerwać (pokonując ból i skurcze mięśni) obwód rażeniowy. Wartość tego prądu przy częstotliwości przemysłowej (50 Hz) wynosi około 10 mA, natomiast w przypadku prądu stałego - około 25 mA. Czas długotrwałego rażenia przyjmuje się co najmniej 2 do 5 sekund (czas niezbędny do samodzielnego uwolnienia się z obwodu rażeniowego).
Jako wartość prądu rażeniowego dopuszczalna krótkotrwale, przyjmuje się prąd, przy którym człowiek nie potrafi już samodzielnie przerwać obwodu rażeniowego, ale przy którym nie występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Jako kryterium dopuszczalności krótkotrwałego przepływu prądu rażeniowego przyjmuje się działanie na układ krążenia, a w szczególności zjawisko fibrylacji (migotania) komór serca, przy którym zanikają systematyczne skurcze komór, następuje obniżenie ciśnienia krwi i dochodzi do niedotlenienia ważnych dla życia organów. Następstwem utrzymującej się w ciągu 2 do 4 minut fibrylacji komór sercowych są nieodwracalne zmiany w mózgu (śmierć biologiczna) w wyniku niedotlenienia Prąd rażeniowy dopuszczalny krótkotrwale, to prąd, przy którym nie dochodzi jeszcze do fibrylacji komór serca
(prąd niefibrylujacy). Jego wartość zależna jest od czasu trwania rażenia i wynosi przeciętnie:
dla prądu przemiennego o częstotliwości 50 Hz:
(Irdk)AC ≈ (40 ÷ 50) mA, przy rażeniu trwającym powyżej 1 sekundy,
(Irdk)AC ≈ 500 mA, przy czasie rażenia     ≤  0,1 s,
dla pradu stałego
(Irdk)DC ≈ (100 ÷ 120) mA, przy rażeniu trwającym powyżej 1 sekundy,
(Irdk)DC ≈ 500 mA, przy czasie rażenia     ≤ 0,1 s.4.    Jakie są czynniki szczególnego zagrożenia wrażeniowego w podziemiach kopalń?

5.    Części czynne, przewodzące dostępne i przewodzące obce?

Części czynne są to części znajdujące się normalnie pod napięciem, niedostępne do dotknięcia w warunkach normalnej pracy urządzenia (np. uzwojenia maszyn i transformatorów, tory prądowe aparatów elektrycznych, żyły kabli i przewodów).
Części przewodzące dostępne są to metalowe elementy, które mogą być dotknięte i które
normalnie nie znajdują się pod napięciem, lecz w wyniku uszkodzenia izolacji mogą znaleźć się pod napięciem (np. metalowe obudowy urządzeń elektrycznych).Części czynne są w zasadzie odizolowane elektrycznie od części przewodzących dostępnych za pomocą izolacji podstawowej (izolacji).
Części przewodzące obce są to przewodzące (metalowe) elementy konstrukcji nie należących do instalacji elektrycznych, które mogą się przyjmować określony potencjał, najczęściej potencjał ziemi; zalicza się do nich przykładowo rurociągi, przewodzące podłogi, metalowe schody i pomosty, elementy obudowy wyrobisk.

6.    Dotyk pośredni i bezpośredni?

Dotyk bezpośredni, czyli dotkniecie przez człowieka części czynnej.
Dotyk pośredni, czyli dotkniecie przez człowieka części przewodzącej dostępnej, która znalazła się pod napięciem w wyniku uszkodzenia izolacji.

Offline

 

#2 2011-03-21 14:29:24

 Michał F

Leszcz

Zarejestrowany: 2011-02-21
Posty: 2
Punktów :   

Re: Elektrotechnika - kartkówka

Pytanie czwarte ogólnie:
- wyższe napięcia
- ciasne wyrobiska
- urządzenia w metalowych (przeciwwybuchowych) obudowach
- klimat; kapiąca woda, ciepło powodujące zawilgocenie skóry
- częsta praca z urządzeniami

Offline

 

#3 2011-04-03 20:59:33

 Daria

Dziobak przechuj

1833636
Skąd: Piekary Śląskie
Zarejestrowany: 2011-02-21
Posty: 88
Punktów :   

Re: Elektrotechnika - kartkówka

Czy ktoś zrobił zagadnienia na kolejną kartkówkę z elektry na środę. Jak tak, to fajnie jak się podzielicie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
rozwiązanie równania 3-go stopnia w excelu router ws 50 uszczelka pod głowice w sklepie www.extra-bakugan.pun.pl olej do silnika rotax 122 pielegnica papuzia podłoże